Czy do karty graficznej potrzebny jest dodatkowy zasilacz?

Czy do karty graficznej potrzebny jest dodatkowy zasilacz?

Czy karta graficzna wymaga dodatkowego zasilania?

Rynek komputerów dynamicznie się rozwija, a co za tym idzie do obsługi nowych gier i programów potrzebny jest coraz to lepszy sprzęt. Jednym z podzespołów, które decydują o jego wydajności są karty graficzne, które pobierają coraz więcej energii elektrycznej. Wynika to z ciągle rosnącej mocy obliczeniowej oraz dodatkowych układów zamontowanych w ich wnętrzu, których zadaniem jest wsparcie procesora, a tym samym zwiększenie potencjału jego działania. Efektem tego może być konieczność podłączenia kolejnego źródła zasilania. Czy do karty graficznej jest więc niezbędny dodatkowy zasilacz? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Czy dodatkowe zasilanie karty graficznej jest niezbędne?
2. Czy do każdej karty graficznej jest potrzebny mocny zasilacz?
3. Jakie kable zasilające do karty graficznej wybrać?
4. Jaki zasilacz wybrać do mocniejszej karty graficznej?


Czy dodatkowe zasilanie karty graficznej jest niezbędne?

Odpowiedź na pytanie czy do karty graficznej potrzebny jest dodatkowy zasilacz brzmi to zależy. Niedrogie karty graficzne, które zapewniają skromne osiągi, nie wymagają bowiem podłączenia kolejnego źródła zasilania. Inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku droższych i bardziej zaawansowanych kart graficznych, które potrzebują dużej mocy dostarczonej przez zasilacz, aby mogły w odpowiedni sposób działać. Mowa tutaj nawet o wielkościach przekraczających 350 watów, a biorąc pod uwagę, że gniazdo PCI Express x16 dostarcza jedynie 75 watów, to jest zdecydowanie za mało, by je zasilić. To właśnie dlatego na mocniejszych kartach graficznych producenci umieszczają dodatkowe gniazda zasilania, do których podłącza się kabel wychodzący bezpośrednio od zasilacza. Port ten występuje w trzech rozmiarach, które różnią się wielkością oraz ilością przesyłanej energii elektrycznej. Mowa tutaj o:

  • złączu 6-pinowym, które dostarcza kolejne 75 watów,
  • złączu 8-pinowym, które jest większe od 6-pinowego i umożliwia dostarczenie kolejnych 150 watów,
  • złączu 12-pinowym, które jest tych samych rozmiarów, co 8-pinowe i umożliwia dostarczenie aż 300 watów.

Czy do każdej karty graficznej jest potrzebny mocny zasilacz?

Oczywiście sama obecność złącza 6-pinowego, 8-pinowego lub 12-pinowego nie oznacza, że zasilacz wygeneruje odpowiednio wysoką moc do prawidłowego działania karty graficznej. To dlatego, że tak jak wspomnieliśmy, nowoczesne, bardziej zaawansowane podzespoły mogą pobierać nawet 350 watów mocy i dotyczy to wyłącznie zapotrzebowania energetycznego samej karty graficznej, z pominięciem pozostałych podzespołów komputera. Biorąc to pod uwagę, trzeba więc pamiętać, że zasilacz do komputera powinien uwzględniać zapotrzebowanie całej jednostki, dlatego jego moc musi być odpowiednio wysoka, aby sprzęt działał w sposób prawidłowy. Wobec tego, w przypadku najbardziej wydajnych kart graficznych zaleca się stosowanie zasilaczy nawet o mocy przekraczającej 1000 watów, zwłaszcza jeżeli korzysta się z dwóch kart graficznych. Dzięki temu, komputer będzie mógł pracować bez przegrzewania się i bez szkody dla innych komponentów sprzętowych.

Jakie kable zasilające do karty graficznej wybrać?

Tańsze i mniej zaawansowane karty graficzne są zasilane za pośrednictwem gniazda PCI Express x16, przez które podłącza się je do płyty głównej. Takie modele najczęściej nie wymagają dużej mocy zasilania, dzięki czemu wystarczy je odpowiednio Inaczej wygląd jednak sytuacja w przypadku nowoczesnych, zaawansowanych kart graficznych, które zużywają znacznie więcej mocy, w wyniku czego samo gniazdo PCI Express x16 w tym wypadku będzie niewystarczające. To właśnie dlatego na mocniejszych kartach graficznych producenci umieszczają dodatkowe gniazda zasilania, do których podłącza się kabel wychodzący bezpośrednio od zasilacza. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy przewody:

  • 6-pinowe, czyli kabel, który zakończony jest wtyczką sześciopinową,
  • 8-pinowe, czyli kabel, który zakończony jest wtyczką ośmiopinową,
  • 12-pinowe, czyli kabel, który zakończony jest wtyczką dwunastopinową.

Do danej karty graficznej należy więc dobrać kabel, który będzie pasował do wtyczki, w którą wybrany podzespół jest wyposażony. Tutaj należy jednak wiedzieć, że te najbardziej zaawansowane karty graficzne mogą być wyposażone nawet w dwa złącza, w wyniku czego będzie można do nich podłączyć 2 kable, które dodatkowo zwiększą ich moc.

Jaki zasilacz wybrać do mocniejszej karty graficznej?

Najnowsze karty graficzne mogą pobierać nawet 350 watów mocy i dotyczy to wyłącznie zapotrzebowania energetycznego tego jednego podzespołu, w związku z czym cały komputer będzie wymagał jeszcze więcej energii. Trzeba więc pamiętać, że zasilacz powinien uwzględniać zapotrzebowanie całej jednostki, aby mógł mu umożliwiają stabilną i niezawodną pracę karty graficznej. Ile zatem mocy potrzebuje komputer? Można przyjąć, że:

  • Komputer ze słabszymi podzespołami wymaga zasilacza o mocy od 350 do 500 watów,
  • Komputer z mocniejszymi podzespołami wymaga zasilacza o mocy od 500 do 1000 watów,
  • Komputer z najnowszymi i najbardziej zaawansowanymi podzespołami wymaga mocy powyżej 1000 watów.