Czy wyłączony przedłużacz pobiera prąd?

Czy wyłączony przedłużacz pobiera prąd?

Jak wygląda pobór prądu wyłączonego przedłużacza?

W dzisiejszych czasach, w których korzystanie z urządzeń elektrycznych i elektronicznych stało się nieodłącznym elementem codziennego życia, wiele osób używa przedłużaczy, które umożliwiają ich zasilanie. Sprzęt ten pozwala podłączyć do prądu nawet kilka urządzeń na raz, a dodatkowo umożliwia korzystanie z nich w niemal każdym miejscu zarówno w domu, jak i biurze. A co, gdy je wyłączymy? Czy wyłączony przedłużacz pobiera prąd? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


Spis treści:
1. Jak działa przedłużacz?
2. Czy wyłączony przedłużacz zużywa prąd?
3. Jak sprawdzić, czy przedłużacz pobiera prąd?
4. Jak zminimalizować pobór prądu przez wyłączony przedłużacz?


Jak działa przedłużacz?

Zanim przejdziemy do sedna, warto wyjaśnić, jak dokładniej działa przedłużać. Jest to więc urządzenie elektryczne, które jest przedłużeniem gniazdka elektrycznego i umożliwia podłączenie kilku urządzeń do jednego źródła zasilania. Sprzęt ten składa się z wtyczki, którą podłącza się do gniazdka w ścianie oraz gniazdek, do których podłącza się wybrane urządzenia. Ponadto, na rynku jest dostępnych wiele przedłużaczy, które wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak możliwość wyłączenia zasilania we wszystkich gniazdkach, zabezpieczenie przed przepięciami oraz zabezpieczenie przez wilgocią, brudem i kurzem. Dzięki temu przedłużacz umożliwia rozdzielenie zasilania pomiędzy kilka urządzeń, a do tego w przypadku wyboru lepszej jakości sprzętu zapewnia bezpieczeństwo podłączonym urządzeniom elektrycznym i elektronicznym.

Czy wyłączony przedłużacz zużywa prąd?

Pytanie, czy wyłączony przedłużacz zużywa prąd, pada niezwykle często, zwłaszcza że sprzęt ten w wielu przypadkach jest stale podłączony do sieci. Warto więc wyjaśnić, że wyłączony przedłużacz może pobierać minimalną ilość energii, ale jej ilość jest zależna od modelu oraz zaawansowania technologicznego danego przedłużacza. To dlatego, że sam przedłużacz bez podłączonych do niego innych urządzeń do prawidłowego działania może potrzebować niewielkiej ilości prądu, jednak jeżeli jest wyposażony w dodatkowe funkcje, wtedy może zużywać nieco większą ilość zasilania. Mowa tutaj między innymi o:

  • świecącym włączniku – taka funkcja pobiera minimalną ilość prądu, aby podświetlić diodowy wskaźnik,
  • ochronie przeciwprzepięciowej – przedłużacze z taką funkcją pobierają minimalną ilość prądu, aby monitorować napięcie i chronić podłączone urządzenia przed skokami napięcia,
  • filtr EMI/RFI – sprzęt wyposażony w takie filtry może pobierać niewielką ilość prądu, aby chronić elektronikę przed napięciami zakłócającymi o wysokiej częstotliwości.

I tak jak wspomnieliśmy, nawet gdy przedłużacz nie jest wyposażony w żadne nadprogramowe funkcje, sprzęt ten nadal może zużywać minimalną ilość energii, co jest związane z obecnością elektroniki wewnątrz niego, która wymaga pewnej ilości prądu do prawidłowego działania. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że w każdym z tych przypadków mówimy o mikroskopijnym poborze prądu, który nie powinien znacząco wpłynąć na domowy budżet.

Jak sprawdzić, czy przedłużacz pobiera prąd?

Nawet, gdy do przedłużacza nie są podłączone żadne urządzenia, sprzęt ten nadal może zużywać minimalną ilość energii, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób sprawdzić, czy przedłużacz pobiera prąd. Otóż można to zrobić używając do tego miernika energii, który pomoże zmierzyć pobór prądu zarówno przez wyłączone, jak i włączone urządzenie. Najczęściej taki sprzęt ma formę niewielkiej wtyczki, którą wkłada się do gniazdka sieciowego, a następnie podłącza się do niego przedłużacz, który chce się sprawdzić. W ten sposób miernik prądu pozwala mierzyć na bieżąco moc pobieraną z sieci. Dodatkowo, większość mierników energii pozwala zmierzyć również inne parametry, takie jak napięcie i natężenie prądu, dzięki czemu można zweryfikować podane przez producenta parametry przedłużacza.

Jak zminimalizować pobór prądu przez wyłączony przedłużacz?

Jeżeli okaże się, że przedłużacz pobiera prąd nawet wtedy, gdy jest wyłączony i nie są do niego podłączone żadne urządzenia, istnieje kilka sposobów, które umożliwia dodatkowe zminimalizowanie pobieranej energii. Zaliczamy do nich:

  • Kupno przedłużacza o niskim poborze energii – na rynku dostępne są energooszczędne urządzenia, które pobierają mniejszą ilość energii w porównaniu do pozostałych.
  • Kupno przedłużacza z przełącznikiem – przedłużacze wyposażone w przełącznik pozwalają na wyłączenie zasilania wszystkich podłączonych urządzeń jednocześnie, dzięki czemu można skutecznie zminimalizować pobór prądu.
  • Wyłączenie przedłużacza z gniazdka – jeżeli do przedłużacza nie są podłączone żadne urządzenia, warto wyłączyć go z gniazdka, co pozwoli zminimalizować pobór energii.